Що таке легалізація документів?

Легалізація документа - це здійснення низки певних формальних процедур для надання документу юридичної сили на території іншої держави. Кінцевою метою процедури легалізації документа, виданого на території однієї держави, є можливість його надання офіційним органам іншої держави.

Суть легалізації полягає в підтвердженні повноважень, справжності підпису, печатки або штампа посадової особи, яка видала документ.

У деяких країнах СНД (Азербайджан, Вірменія, Білорусь, Грузія, Казахстан, Киргизія, Молдова, Росія, Таджикистан, Туркменістан, Узбекистан), і країнах, з которими Україна уклала двосторонні договори (Угорщина, В'єтнам, Китай, Монголія, Чехія), не потрібна легалізація.

Для надання документів в країнах, що не увійшли до цього списку, існує два способи легалізації – присяжні переклади (консульська легалізація) і проставлення штампа Апостиль.

Апостиль – це спеціальний штамп, який ставиться на офіційний документ, виданий в одній країні, що підтверджує цим його справжність. Після апостилювання документ набуває повну юридичну силу в іншій країні. Апостиль використовується для підтвердження автентичності документа тільки для використання за кордоном. Апостиль не може використовуватися для підтвердження автентичності документа в країні, де цей документ був випущений.

Апостиль ставиться такими офіційними органами:

  • Міністерство юстиції України (Мінюст);
  • Міністерство Закордонних Справ України (МЗС);
  • Міністерство освіти України.

Вибір інстанції для проставлення апостиля залежить від поданого Вами документа.

Наприклад, довідка з місця проживання, довідка про несудимість, медичні довідки та ін. легалізуються в МЗС. Документи, видані РАГСом, нотаріальні документи та ін. потрібно апостилювати в Мінюсті; документи, які мають відношення до освіти, можна легалізувати шляхом проставлення штампа Апостиль тільки в Міністерстві освіти України.